Çekmeköy Belediyesi Seri Nokta

2024 YILI BÜTÇESİ KABUL EDİLDİ

5 Ekim 2023, Perşembe

Çekmeköy Belediyesi 2024 Yılı Performans Programı ve bütçesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Çekmeköy Belediyesi Ekim Meclisi ikinci Birleşimi Meclis Birinci Başkan Vekili Şenol Alan başkanlığında toplandı. Gündem maddeleri arasında yer alan Çekmeköy Belediyesi 2024 yılı Performans Programının sunumunu ve geçmişten günümüze bütçe ve gerçekleşme oranları ile 2024 projeleri hakkında bilgilendirmelere yapan Başkan Yardımcıları  Fatih Sırmacı ve Latif Coşar;  bütçe çalışmalarında emeği geçen meclis üyeleri ve belediye personellerine teşekkür etti.

Meclis toplantısında faaliyetleri içeren tanıtım filminin izlenmesinin ardından selamlama konuşması yapan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz Çekmeköy’e yapılan ve yapılması planlanan projelerle ilgili bilgiler verdi. Performans programını ve bütçeyi değerlendiren Başkan Poyraz “Biz bu bütçe içerisinde belki dikkatinizi çekmiştir sosyal yardımları çok önemsedik. Birçok müdürlüğümüzde tasarrufa gittik. Müdürlüklerimizin bizden istediği bütçe 4 milyar TL’nin üzerindeydi biz bu bütçenin %80’inde tasarrufa gittik. Fakat sosyal hizmetlerin bizden istediği bütçede hiç tasarruf etmedik, tamam dedik. Çünkü halkımıza dokunacak, hizmet edecek, dertli olan insanın, sıkıntıda olan insanın bir nebze olsun biz yanlarında olduğumuzu hissettirmek bu şehre yapılacak en büyük hizmettir. Ben şunu iddia ediyorum duyanınız varsa çıksın söylesin, muhalefet belediyeleri dahil. Üniversiteye giren, sorgusuz sualsiz bir tek şartı Çekmeköy’de veya Ümraniye’de veya Üsküdar veya Kadıköy’de oturmak olan ve bu şartla her öğrenciye 7 bin TL yardım eden bir başka belediye İstanbul’da var mı? Tek şartı olan ben hiç duymadım, beş on tane şart koşarak veren var. Tek şartı ilçede oturacak olan ister vakıf ister devlet ister özel hangisi olursa olsun her üniversite öğrencisine 7 bin TL yardım yapıyoruz diyen belediye sizlerin de oyuyla Çekmeköy’dür ve sizlersiniz. Bunun için ben meclisimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Taşdelen Kavşağı’nda Çile Trafiğini Biz Sona Erdireceğiz!

Taşdelen Yenidoğan kavşağı ilçemizin kanayan yarası. Taşdelen Yenidoğan Kavşağı Mevlüt Bey’in döneminde ihalesi yapıldı ve tabelalarını asıp Bismillah dediğimiz bir projeydi. Ben seçimden hemen sonra Ekrem Beyi Çekmeköy’de ağırladım, bu kavşağı birlikte gezdik durumu kendi de gördü. Sonra Ekrem Bey o ihaleyi iptal etti, edebilir... Farklı yerleri bütünleştirerek birleştirerek ihale yapacaktır, bu gayet normal. Sonuçta her yiğidin bir yoğurt yiyişi var, onun farklı olabilir!  Lakin ihaleyi iptal etti, dedik ki inşallah en kısa sürede ihaleye başlanır orada bu sıkıntı biter dedik. O bölgeden herhangi bir kardeşimiz çıkıp bu projenin yapılmaması hiç önemli değil sıkıntı çekmiyoruz diyorsa burada hiçbir mahsur yok. Burada beş yılın sonunda büyük sıkıntı var. Büyükşehir’in başlayıp bitirmesi gereken bir proje şuan da başlamamış bir noktada. Tabelalar geldi sağ olsunlar, şu anda başka hiçbir şey yok!  Ben şuanda meclis üyeleri olarak sizin yerinizde olsam o tabelaları oradan kaldırırım yolu açarım çünkü yolu daralttınız vatandaş daha çok sıkıntı çekiyor. Ne zaman başlanacaksa o zaman o yan yolu kapatalım. Bunun karşılığında biz gittik o dönemin Ulaştırma Bakanı Adil Bey’e, bizi kırmadı ve Taşdelen Alemdağ köprülü kavşağının startını verdi. Bir projenin bu aşamaya gelmiş olması bitmiş demektir. Bu bir gönül isteğidir. Okullardan önce keşke açabilseydik, şuan o bölgede o sıkıntıyı yaşamasaydık. Müteahhit hatası olabilir, eksikliği olabilir, zamanlama olabilir. Sayın bakanımızla bu konu hakkında 15 gün evvel bir toplantı yaptık, yılbaşından evvel bitirmeyi hedefliyoruz. Çekmeköy’ü, Çekmeköylü hemşehrilerimizi en kısa sürede bu trafik çilesinden kurtaracağız” dedi.

Mecliste bulunan parti gruplarının bütçe hakkında görüşlerinin de alındığı toplantıda,  yapılan oylama ile 2024 yılı bütçesi oy çokluğu ile kabul edildi. Çekmeköy’ün 2024 yılı bütçesi 2 Milyar 850 Milyon Türk Lirası olarak belirlendi. 

Genel ile ilgili diğer haberler