Çekmeköy Belediyesi Seri Nokta

360 DERECE ÇEKMEKÖY

15 Mayıs 2022, Pazar

Çekmeköy Belediyesi akıllı kentler anlayışı ile yaptığı yatırımlara bir yenisini daha ekledi.

Çekmeköy Belediyesi vatandaşların çağın gerekliliklerine uygun şekilde hayatını kolaylaştırmak için akıllı kentler anlayışı ile yatırımlarına devam ediyor. Bu kapsamda hayata geçirilen “360 derece Çekmeköy”  projesi, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın katıldığı bir programla hayata geçirildi.

360 derece çekimlerinin yapıldığı otomobili kullanan Başkan Poyraz teknik personelden çekimler konusunda bilgiler aldı.

360 Çekmeköy projesinde neler var ?

Çekmeköyü’müzün yollarını yüksek çözünürlüklü olarak 360 derece panaromik görüntülerle dijital olarak kayıt altına alınacak. Bu görüntüler kent bilgi sistemi ile entegre edilerek vatandaşlarla paylaşılacak.

Yol ve kaldırım genişlikleri, asfalt durumu, kent mobilyaları, engelli ve bisiklet yolları gibi tüm şehir envanteri bu hizmet üzerinden elde edilebilecek. Trafik tabelaları ve yollardaki parklanma alanları sayısallaştırılarak ulaşım ile ilgili alınacak kararlara veri hazırlanabilecek.

Reklam tabelaları sayısallaştırılarak, kurumların gelir kaynağı olan ilan-reklam vergilerinin daha doğru hesaplanmasına olanak sağlanacak. Belirli periyotlarda yinelenen çekimler ile şehrin yıllar içerisindeki değişimini izlemek mümkün olacak.  Kaçak yapılaşma, işgaliye ve kent estetiğine aykırı durumlar tespit edilerek gerekli müdahaleler yapılabilecek. Ayrıca mesafe ve koordinat bulma, taşınmaz malların güncel verilerini de görmek mümkün olacak.

360 derece olarak Çekmeköy’ü gezmek isteyenler, belediyemiz web sayfasında bulunan kent rehberini tıklayarak bu hizmetten faydalanabilecek.

 

https://webgis.cekmekoy.bel.tr/keos/