Çekmeköy Belediyesi Seri Nokta

CREA CENTER ÇEKMEKÖY’DE İLK ETKİNLİK

9 Eylül 2022, Cuma

Crea Center  ilk etkinliğinde  Yekta Kopan’ı ağırladı. Kopan katılımcılarla keyifli bir etkinliğe imza attı.

Crea Center Çekmeköy ilk etkinliğini 8 Eylül Uluslararası Okuryazarlık Günü’nde Yekta Kopan ile gerçekleştirdi. Yekta Kopan ile Günümüz Dünyasında Edebiyat ve Yaratıcılık konulu ilk etkinlik, merkez kullanıcılarının yoğun katılımı ile gerçekleşti. Yekta Kopan sanat, kitap ve yaratıcı endüstriler başlıklarından dem vurup, geçmiş ve günümüz edebiyat dünyasından örnekler vererek izleyicilerin aktif katılımıyla söyleşisini gerçekleştirdi. “Sanat; zaman durduran, durdurmasa da yavaşlatan veya sabitleyen bir olgudur.  Sanat bize her çağda yeniden durup düşünme fırsatı veriyor. Örneğin 1946’da yaşanan bir olayı okuyarak o çağdaki feodal yapı, hayat standardı hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.” diyen Yekta Kopan, günümüzde ise 3H olarak isimlendirdiği “Hız, Hacim ve Haz” kavramlarının edebiyat ve yaratıcılığa etkileri hakkında örnekler verdi.

Pandemi döneminde kaleme aldığı “Bana Kuşlar Söyledi” isimli kitabında yer alan “Erimemiş Şekerler” öyküsünden bir pasajı katılımcılara okuyan Kopan, “Telaşsız bir şekilde öğrenin, paylaşın, buluşun, konuşun ve üretin.” sözleri ile konuşmasını tamamladı.

Crea Center nedir, ne yapar?

Çekmeköy Belediyesi liderliğinde, Avrupa Birliği Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı desteği ile hayata geçirilen Crea Centers Projesi, günümüzde önemli bir sektör haline gelen kültürel ve yaratıcı endüstriler alanındaki sanatçı, tasarımcı ve girişimciler için uluslararası işbirliği, fiziki ortam ve ekipman kullanımı desteği vererek serbest çalışma, ortak çalışma ve yaratıcı düşünme ortamını sağlıyor.  Crea Centers ile Karadeniz Bölgesi'nde yaratıcı endüstrilerin bölgenin yüksek potansiyeli ile ilişkili olarak geliştirilmesi, gelir ve istihdam açısından önemli katkılar sağlayacak hale getirilmesi hedefleniyor. Projede yer alan tüm ortak kurumların katkısı ile 5 ülkede yaratıcılık merkezleri açıldı.