Çekmeköy Belediyesi Seri Nokta

CREA CENTERS TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ'NİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDA ÖRNEK PROJE OLARAK SUNULDU

26 Nisan 2023, Çarşamba

Avrupa Birliği Başkanlığının Ulusal Otoritesi olduğu Interreg NEXT Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği (SÖİ) Programı Bilgilendirme Toplantısı, Türkiye Belediyeler Birliği iş birliği ile 25 ilden katılan belediye ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Toplantıda, Interreg NEXT Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği (SÖİ) Programı'nın hedefleri, faaliyetleri ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgiler verildi. Karadeniz Havzası’ndaki sınır ötesi işbirliğinin teşvik edilmesi ve bölgesel kalkınmayı desteklemeyi amaçlayan program kapsamında, sınır ötesi işbirliği projeleri için finansman sağlanarak projelerin hayata geçirilmesi için teknik destek verilecek. 2023 yılı sonuna kadar açık olacak program başvuruları sonrası projeler 2024-2027 yılları arasında uygulanacak.

150den fazla belediyenin katıldığı toplantıda, Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan ile Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Kayhan Özüm’ün açılış konuşmaları ile başlayan etkinlikte, Özcan konuşmasında ülkemizin kalkınma öncelikleri ile de örtüşen bu programa ayrılan fonlardan ülkemizin azami oranda yararlanabilmesi için yerel yönetimlerin bu süreçteki katkılarının önemini vurguladı.


Etkinlikte, Avrupa Birliği Başkanlığı Sınır Ötesi İşbirliği Daire Başkanlığı uzmanları Karadeniz Havzasında SÖİ Programı 2021-2027 dönemi uygulaması ve Program altında 30 Mart 2023’te duyurusu yapılan proje teklif verme çağrısı hakkında katılımcılara bilgilendirme gerçekleştirdi. Katılımcılar, programın fırsatlarından ve başvuru sürecinden yararlanmak için gerekli adımları ne şekilde atacakları konusunda bilgilendirildi. Ayrıca, programın sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda bölgesel işbirliğine katkı sağlayacağı vurgulandı.

Karadeniz Havzasında SÖİ Programı 2021-2027 tanıtım ve bilgilendirme toplantısında, Çekmeköy Belediyesi liderliğinde Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği (SÖİ) Programı 2014-2020 döneminde hayata geçirilen BSB757 Crea Centers Projesi, örnek proje olarak gösterilmiştir. Çekmeköy Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü, Proje Kaynak Geliştirme Ofisi şefi, Crea Center Projesi Yerel koordinatörü ve Proje Danışmanı tarafından sunumlar yapıldı, proje uygulanma süreci ve deneyimleri katılımcılar ile paylaşıldı. Sunumlarda, Crea Centers projesi detaylarından, proje süreçlerinden, deneyimlerinden ve proje içerisinde gerçekleşen zorlu süreçlerden bilgilendirici ve açıklayıcı bir şekilde bahsedildi.  Toplantıda, Crea Centers Projesi başarılı bir şekilde uygulandığı ve belediyelerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmalarına katkı sağladığı vurgulandı.

 

 

 

  

 

Genel ile ilgili diğer haberler