Çekmeköy Belediyesi Seri Nokta

SİTE YÖNETİCİLERİYLE KENTSEL DÖNÜŞÜM TOPLANTISI

17 Mart 2023, Cuma

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, 2002 yılı öncesi yapım ruhsatı alan 33 sitenin yöneticisiyle kentsel dönüşüm toplantısı gerçekleştirdi.

Çekmeköy’de 2002 yılı öncesinde yapım ruhsatı alan 33 sitenin yöneticileri Çekmeköy Belediyesi’nde ağırlandı. Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın ev sahipliği yaptığı toplantıda, teknik başkan yardımcısı, yapı kontrol, imar ve plan proje müdürleri de hazır bulundu.  Site yöneticilerine eski ruhsatlı riskli yapıların hak kaybı olmadan yerinde dönüşümünü sağlayacak yeni imar plan notuyla ilgili bilgiler verildi.  

Site yöneticilerinin yanı sıra site sakinlerinin de bilgilendirilmesi adına Mart ayının son haftasından başlayıp 33 sitede her gün toplantılar yapılacak. Tüm site sakinlerine toplantılar afiş broşür ve SMS yolu ile duyurulacak.

2002 yılı öncesi yapım ruhsatı olan sitelerimiz ve bize bireysel talepte bulunan tüm hemşehrilerimizi bilgilendiriyor, ilgili yönlendirmeleri sağlıyoruz diyen Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz  “ Belediye meclisimizden aldığımız kararla yerinde dönüşümü sağlamak için çalışmalarımıza başladık. Çekmeköy merkez bölgesindeki beş mahallenin imar planları geçtiğimiz yıl İBB ve Çekmeköy Belediye Meclisimizden oy çokluğu ile geçmişti. Eski ruhsatlı riskli yapıların hak kaybı olmadan yerinde dönüşümünü sağlayacak plan notu ile hemşehrilerimizin güvenilir yapılarda ikamet etmeleri için çalışmalara başladık.  Bugün hem plan notu hem de neler yapılabilir, biz bu işi neden yapıyoruz diye sizleri bilgilendirelim istedik. Belediyemize başvuru da bulunan, çağrı merkezi ya da sosyal medya üzerinden bilgi isteyen tüm hemşehrilerimizin taleplerini kayıt altına alıyor, ilgili teknik arkadaşlarımız tarafından bilgilendiriyoruz. Neden 2002 yılı öncesini önemsiyoruz çünkü bu yıl öncesindeki tüm yapılar eski yönetmeliklere göre yapılmış yapı stokları ve riskli durumdalar. Deprem hayatımızın bir gerçeği ve bizde bu doğrultuda elimizi taşın altına koyup üzerimize düşeni yaptık. Devletimiz bugün yeni kredi ve kentsel dönüşüm aşamasındaki kira oranlarına ait yeni kararları da açıkladı. 3 metre 4 metre küçük evim olacak deyip hayatımızı tehlikeye atmamalıyız. Biz tüm sitelerimizi dolaşıp teknik olarak bunları anlatacağız hep birlikte yerinde dönüşümü sağlamalıyız,”  dedi.

Çevre ile ilgili diğer haberler