Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girin :
 
x
Seri Nokta Başvuru
Seri Nokta Başvuru Sorgulama

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ

isDosyalar/2019/01/31/tamamlanan-projeler_1D2f.jpg
Çanakkale Platosu Projesi


18 Mart 1915’ten bu yana tam bir asır geçti. Çanakkale Zaferinin dimağımızda bıraktığı iz, bizi ülkemizin kıymetini anlama noktasında diri tutmaya devam ediyor. Huzur içinde yaşadığımız bugünlerin bedelinin ceddimiz tarafından bir asır önce ödendiğini biliyoruz. Bu münasebetle bu zaferin genç nesillere aktarılması, onların duygu ve düşünce dünyasında bir yer kazanması için önemli bir projeye imza atıyoruz.

Belediye binamız önüne bir Çanakkale platosu kurularak profesyonel aktörler tarafından bu zaferin canlandırması yapılacaktır. Çanakkale Savaşının coğrafi şartlarını dikkate alarak tasarlanan plato her yaştan izleyicinin görsel olarak o ruhu yaşamalarını sağlayacak niteliktedir.

 

PLATODA NELER VAR?

 

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANITI

Çanakkale şehitleri anıtı formu korunarak giriş takı bulunmaktadır

 

ÇANAKKALE BELGESELİ ÇADIRI

Platoyu gezmeye gelen ziyaretçiler için 10 dakikalık bir belgesel hazırlanmıştır. bu belgeselde Çanakkale Zaferinin kısa tarihsel serüvenine yer verilecektir.

 

SERGİ VE MÜZE

Çanakkale savaşı resimlerinden oluşan 50 adet büyük boy resim sergisi ve savaştan günümüze kalan yüzlerce tarihi kalıntı yüksek camekanlar içerisinde sergilenecektir.

 

OSMANLI TEYYARESİ

Çanakkale savaşlarında kullanılan Albatros B1 Alman keşif uçağının bire bir ölçülerinde modeli alana yerleştirilecektir.         

 

SAVAŞIN CANLANDIRILMASI

Çanakkale savaşı profesyonel aktörler tarafından 45 dakikalık teatral bir gösteri ile sahnelenecektir.