Aramak İstediğiniz Kelimeyi Girin :
 
x
Seri Nokta Başvuru
Seri Nokta Başvuru Sorgulama

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ

isDosyalar/2019/01/22/haberler_izhP.jpg
GÜVENSİZ ASANSÖR GERÇEKLERİ DENEYİM GÜNLERİ BAŞLADI

Çekmeköylü vatandaşlar sanal gerçeklik gözlüğü ile asansörlerde yaşanılabilecek güvenlik sorunlarını deneyimleme fırsatı buluyorlar

 

Çekmeköy Belediyesi ve Asansör Denetleme A Tipi Muayene Kuruluşu RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. ortak çalışması ile gerçekleştirilen “Güvensiz Asansör Gerçekleri” programının ilki Çekmeköy Şehit Üsteğmen Arif Kalafat Doğa Parkı’nda gerçekleşti. 3 Boyutlu VR Sanal Gerçeklik oyun gözlüğü ile oynanan oyunda periyodik asansör muayenesinin önemine dikkat çekildi. Etkinlikte vatandaşlara kırmızı etiketli asansörlere binilmesi halinde yaşanabilecekler simülasyon standında yaşatıldı. 3 boyutlu sanal gerçeklik gözlüğü ile gerçekleştirilen simülasyonda vatandaşlar, kırmızı etiketli asansör kullanımında gerçekleşebilecek kötü senaryolarla yüzleşti. 3 farklı aşamadan oluşan simülayon uygulamasında ilk olarak kırmızı etiketli asansöre binme durumunda yaşanan kaza gösterildi. İkinci aşamada ise kabin gelmeden asansöre binmenin tehlikesine dikkat çekildi. Son aşamada kata gelmeyen ve yarıda kalan asansörden çıkmaya çalışmak durumunda yaşanacak kaza anı gözler önüne serildi.

 

Güvensiz Asansör Gerçekleri Deneyim Günleri 11.11.2019 Pazartesi Günü Madenler Meydanı, 13.11.2019 Çarşamba günü Taşdelen Kardiyum AVM önü ve 15.11.2019 Cuma Günü Alemdağ Merkez’de saat : 09:30-17:00 saatleri arasında vatandaşlarla buluşacak.

 

Sanal gerçeklik gözlüğünü takarak simülasyonu deneyimleyen Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz “Burada öncelikli hedefimizi vatandaşlarımızı bilinçlendirmek. İstanbul’da İlk defa Çekmeköy Belediyesi tarafından vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş bir proje. Düzenli olarak yapılan kontroller ile asansörlerde bulunan etiketlerin ne anlama geldiğini ve bu etiketlere sahip asansörlerin kullanmaları durumda nelerle karşılaşabileceklerini sanal gerçeklik adeta hemşehrilerimize yaşatıyoruz. Bu simülasyonu izleyen vatandaşlarımız daha sonra alanda bulunan mühendislerimizden akıllarına takılan sorular hakkında bilgi alıyorlar. Ayrıca alanda bulunan mobil seri nokta aracımız ile vatandaşlarımızdan gelen istek ve talepleri not alıp asansörlerinin denetimi için çalışmalar yapılmasını sağlıyoruz,” dedi.